Sunt surd , mut si orb .
Nu mai stiu sa scriu , nu mai stiu sa ascult si nici macar sa inteleg.
Nu sunt in stare sa privesc sau sa simt.
Pur si simplu imi lipseste orice urma de simt.
Incepe sa se deseneze in jur o lume fara contur , fara culori si fara sonor , in care eu am un loc bine stabilit ... joc rolul unui trecator.
Sunt foarte scurte scenele in care apar , iar in ele mi se contureaza doar mainile , genele grele si obosite si respiratia pe o oglinda rece.
In rest , nimic altceva , imi fac simtita prezenta doar cand trantesc usa .
Eu nu scriu , si nu sunt citita , doar mazgalesc si sunt privita printre randuri , uitata undeva intr-un titlu , murdara pe maini de cerneala fara sa ating calimara.
Ai intrat manat de curiozitate , te-ai convins ca sunt desenata din alb si negru , nu aveam nici macar buzele rosii si ai decis ca sunt stearsa .
Eu nu sunt stearsa , sunt doar desenata cu creionul neascutit si pastrata intr-o carte veche , car miroase a vechi , e rupta pe la colturi si totusi o mai deschizi din cand in cand sa privesti fotografile.
Ce incerc sa spun?
Ca nu sunt facuta pentru asta , nu stiu sa o fac , ce e aici e suflet , minte si cateva taste sterse de praf de cateva ori pe saptamana.
Cam atat .
Nu sunt eu omul.
duminică, 24 iunie 2012
joi, 21 iunie 2012
tot acolo
E locul ala unde mergi si simti ca doar tu il cunosti
Locul ala care crezi ca tu l.ai descoperit
Locul ala pe care nu vrei sa-l imparti cu nimeni
Locul ala unde totul miroase a tine
Locul ala unde totul are culoarea pe care tu nu o mai gasesti niciune
Locul ala care crezi ca e cel mai indepartat dar unde totusi ajungi in cateva secunde
Locul ala unde , cand ai mers prima oara ai simtit cele mai mari emotii din viata ta
Locul ala unde ai impresia ca deja cunosti decorul dar unde mereu apare ceva nou
Locul ala unde stii ca te potrivesti precum miezul in coaja unei nuci
Da , locul ala a fost descoperit si de altii inaintea ta , acolo este si mirosul lor , acolo e decocar si cu fotografiile lor , acolo au avut si altii emotii
Da , tu esti inspiratia mea , tu esti ca intunericul acela in care poti distinge siluete
Un fel de ceva concret care se materializeaza in altceva de fapt
Un fel de fluture care se transforma in omida
Un fel de ceva ce nu-mi pot da seama ce e de fapt
Un fel de ceva care are din toate prea putin
Locul ala care crezi ca tu l.ai descoperit
Locul ala pe care nu vrei sa-l imparti cu nimeni
Locul ala unde totul miroase a tine
Locul ala unde totul are culoarea pe care tu nu o mai gasesti niciune
Locul ala care crezi ca e cel mai indepartat dar unde totusi ajungi in cateva secunde
Locul ala unde , cand ai mers prima oara ai simtit cele mai mari emotii din viata ta
Locul ala unde ai impresia ca deja cunosti decorul dar unde mereu apare ceva nou
Locul ala unde stii ca te potrivesti precum miezul in coaja unei nuci
Da , locul ala a fost descoperit si de altii inaintea ta , acolo este si mirosul lor , acolo e decocar si cu fotografiile lor , acolo au avut si altii emotii
Da , tu esti inspiratia mea , tu esti ca intunericul acela in care poti distinge siluete
Un fel de ceva concret care se materializeaza in altceva de fapt
Un fel de fluture care se transforma in omida
Un fel de ceva ce nu-mi pot da seama ce e de fapt
Un fel de ceva care are din toate prea putin
duminică, 17 iunie 2012
In urma
M.am lasat in urma , m.am indepartat de mine si apoi am disparut.
La dracu , am prioritati , nu am timp sa ma intreb ce mai fac sau cum ma simt in vreo dimineata.
Am senzatia ca merg pe un drum care nu stiu daca imi apartine ... sau poate e doar o etapa , poate inca sunt in crestere sau poate doar intr-o cadere libera.
In fine , inca sunt multumita ca am cantitatea de aer necesara fiecarei zile si ca atunci cand incep sa ma sufoc sunt in stare sa-mi dau seama ca e doar vis.
In rest toate bune sau mai bine spus mai nimic , ma macina un fel de oboseala care nu stiu unde ma duce
dar nici prea curioasa nu sunt. Un lucru e clar , luminita de la capatul tunelului nu apare atunci cand e intuneric si nici parasuta nu se deschide mereu cand esti in aer.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


