E ciudat cum muzica vindeca sentimente bolnave . E si mai ciudat cum , atunci cand schimbi ritmul iti dai seama ca nu te-ai vindecat . Sunetele astea au un stil barbar de a invada timpanul . Patrund prin timpan insa , intr-un fel pe care nu-l inteleg se instaleaza in tot corpul .
E prima oara dupa mult timp cand imi este cu adevarat frig iar ceea ce rasuna in jurul meu are un aer inghetat. Am o stare ... parca astept ceva . Parca astept ca ceva sa se intample si nu stiu ce . Stiu doar ca suna a panica , a harababura , a aglomeratie si a multe alte lucruri pe care nu le mai vad prin ceata .
Si acum se schimba ritmul si astept sa ma trezesc in alt decor . Ascultand dracia asta ma simt de parca as calatori intre anotimpuri iar la finalul calatoriei , se intampla ca in visele alea in care visezi si cazi intr-un fel de gaura neagra doar ca acum ceva nu te lasa nici sa te trezesti dar nici sa atingi fundul . Un ultim sunet te prinde de mana , te drage inapoi , te mentine in stare pentru ca apoi sa te faca sa dai replay intrebandu-te daca de data asta o sa-ti fie cald sau frig , o sa zbori sau o sa te scufunzi .
frumos joc .
joi, 5 septembrie 2013
duminică, 1 septembrie 2013
e ciudat cand iti privesti fericirea peste umar si nu in ochi .
Fericirea asta te tot urmareste si totusi tu te ascunzi bine de ea de parca trebuie sa te lupti cu o boala incurabila .
Oamenii au darul de a se complica .
Atunci cand existenta lor se simplifica alearga in cautare de complicatii pentru ca nu pot trai bucurandu.se de lucruri marunte ci vor sa fie tristi pentru dezastre inchipuite .
La dracu , de ce sa ma bucur ca mai sunt cateva zile cu soare , de ce sa stau sa ma incalzeasca lumina asta calda , de ce sa stau la umbra frunzelor inca verzi ...
Putem gasi atatea motive sa fim fericiti si totusi ne impiedicam de cioturi de neincredere .
Poate suna putin prea siropos venind din partea unui om pesimist pana in maduva oaselor dar mereu am fost de parere ca este mult mai frumos cand ai asteptari mici si viata te surprinde intr-un mod placut .
Viata asta mi.a daruit multe zambere si mi-a culea multe lacrimi .
Inca nu stiu ce fel de esenta iese din cele doua dar cred ca daca sunt puse in cantitatile potrivite iese ceva cu aroma placuta care lasa multe amintiri senine .
Fericirea asta te tot urmareste si totusi tu te ascunzi bine de ea de parca trebuie sa te lupti cu o boala incurabila .
Oamenii au darul de a se complica .
Atunci cand existenta lor se simplifica alearga in cautare de complicatii pentru ca nu pot trai bucurandu.se de lucruri marunte ci vor sa fie tristi pentru dezastre inchipuite .
La dracu , de ce sa ma bucur ca mai sunt cateva zile cu soare , de ce sa stau sa ma incalzeasca lumina asta calda , de ce sa stau la umbra frunzelor inca verzi ...
Putem gasi atatea motive sa fim fericiti si totusi ne impiedicam de cioturi de neincredere .
Poate suna putin prea siropos venind din partea unui om pesimist pana in maduva oaselor dar mereu am fost de parere ca este mult mai frumos cand ai asteptari mici si viata te surprinde intr-un mod placut .
Viata asta mi.a daruit multe zambere si mi-a culea multe lacrimi .
Inca nu stiu ce fel de esenta iese din cele doua dar cred ca daca sunt puse in cantitatile potrivite iese ceva cu aroma placuta care lasa multe amintiri senine .
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
