duminică, 17 februarie 2013

I'm no good

De ce sa te chinui sa arati ca esti un bun prieten cand poti doar sa joci acest rol doar de paste si de craciun trimitand niste mesaje siropoase .
De asemea poti sa suni o data pe an cand planuiesti o betie crunta ... ce rost are sa.ti intrebi din cand in cand "prietenii" cum o mai duc sau  daca te poti face util in vreun fel .
E al dracu de greu sa fi om cu neoamenii , cu toti astia care de ziua ta iti lasa mesaj pe feisbuc si iti spun la multi ani ca mai au decat 10000000 de minute si trebuie sa le vorbeasca cu gagica .
Imi doresc ca incepand de acum sa nu ma mai caute nici un pseudo.prieten , sa raman cu ai mei pe care ii stiu de cand ma stiu pe mine , cu aia care sunt in stare sa scoata ceva inteligent pe gura atunci cand nu am nevoie de povesti , cu aia care stiu sa imi spuna "sper ca esti ok " fara sa ma fi vaitat de ceva inainte .
La dracu , nu mai pot .
Incerc prea mult sa fiu de folos prea multor oameni care nu au nevoie de ajutorul meu .Sunt exagerat de sincera cu cei care sunt dependenti de minciuni .
Imi pare rau ca dau sfaturi proaste cand oamenii nu au nevoie decat de incurajari sa se bage in mizerii .
Pe de alta parte ma bucura nespus faptul ca reusesc de fiecare data sa fiu un fel de capcaun in povestile voastre cu zane in care din pacate nu pot modifica si deznodamantul .


marți, 12 februarie 2013

monotonie

Monotonia este un lucru al dracu de periculos .
Te obliga sa patrunzi intre cei 4 pereti ai constiintei , te aseaza pe scaunul fricii , iti leaga mainile cu neputinta si apoi iti pune sute de filme cu tine .
In filmele alea de cele mai multe ori te vezi nemultumit doar ca nu poti nici macar sa comentezi ceva deoarece  nu mai ai glas , doar stai si iti privesti greselile .
Monotonia nu e doar plictiseala pura , e o aglomerare de stari , un sac plin cu amintiri care iti cade fix in cap si ti se scurge pe umeri  . Coplesit de un sentiment pe care nu-l cunosti ajungi intr-un fel de transa si incepi sa retraiesti fiecare gunoi din sac .
Monotonia iti duce noptile departe dar nici nu iti aduce zilele mai aproape ... iti creaza un fel de spatiu intre zi si noapte in care tu iti petreci timpul tau neinsemnat .


miercuri, 6 februarie 2013

one day i will fly

Momentele alea cand simti ca nu mai traiesti desi inca respiri exista . Lafel cum exista si alea cand iti doresti ca azi sa fie maine si sa-ti amani tristetea cu o zi .
Toate lucrurile se intampla cu un motiv ... fie ele bune sau rele toate au un trecut si un viitor ce se scrie in timp ce tu plangi .
Am anumite dubii in legatura cu ceea ce se intampla cu oamenii dupa ce isi pierd sperantele . Da , chestiile alea odioase care ne fac sa credeam ca exista si lucruri bune in viata asta masurata in ani . E ciudat cum viata se masoara in ani desi noi o traim in secunde .
Eu stau pe loc in timp ce imi trec zile si nopti prin fata ochilor .  In oricare din ele , daca as vrea sa intru m.as impiedica de pragul de la intrare . Sunt prea neindemanatica sa pot pasi in propia viata , asa ca stau si privesc doar cum trece.
M.am razgandit , vreau sa apuc sa fiu suficient de batrana incat sa.mi pot permite sa traiesc macar o zi .