Fiecare suflet e guvernat de ceva , cineva sau diverse chestii . Unii dintre noi au sufletele atat de pline de fum incat se zareste in ochii lor sclipirea cenusie .
Altii au senzatia ca gandirea pozitiva le rezolva pe toate , isi creaza un fel de divinitate din treaba asta si incep sa zambeasca tamp daca le pica o caramida in cap ... pana la urma totul e bine cand se termina cu bine .
Altii isi vand sufletul pe ideile celorlalti . Ajung treptat sa fie asa cum ii vor si cum ii vad cei din jur si sunt mai mult decat fericiti asa , pentru ca habar nu au oricum cine sunt , sau cine isi doreau candva sa fie .
Peste tot e plin de noi , de oameni .
E plin de amprentele lasate de noi si de umbrele noastre .
E plin de contururile sufletelor noastre care nu se regasesc in actiunile celor care le purtam .
E plin de oameni care nu sunt stapani pe sufletele lor si le lasa te miri cui in custodie .
Sufletul asta e singurul lucru care ne deosebeste .
Daca nu o sa fim propriul nostru suflet , o sa sfarsim prin a fi identici .
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu