duminică, 22 aprilie 2012
piata unirii
Nu stiu de ce, stand intinsa in pat , dominata de o durere teribila de spate datorata neglijentei , mi-am amintit de "Piata Unirii".
Da , e locul ala unde rasuna muzica de la bsk pe tot trotuarul , unde in fiecare magazin toate stralucesc si sclipesc , unde vezi tot felul de oameni care privesc decat spre ce inseamna "colectie noua" si lista poate continua . Dar ce se intampla cand iesi din magazine ??
Cand iesi din magazine te lovesti de ceea ce inseamna adevar : vanzatori de sosete , aurolaci mancand din gunoiul de la mcdonald's , copii cersind , femei insarcinate stand in picioarele goale si florarese scuipand seminte.
De multe ori ma intreb cum au ajuns oamenii asa , cum poti sa te abandonezi in felul asta , cum poti sa-ti doresti sa ai un copil stiind ca il vei priva pana si de dragoste ?
Oare poti sa iubesti cand iti e prea foame, sau prea frig?
Sau mai bine zis , oare copilul tau va vrede ca il iubesti cand nu poti sa ii oferi decat cerul , o banca din parc si cateva cartoane?
Eu nu cred intr-o astfel de dragoste , mai presus decat dragostea asta cred in egoism , in nepasare , in lipsa dorinte de a depasi o conditie in care te-ai pierdut cu sau fara voia ta . Imi e greu sa inteleg cum pot oameni de 80 de ani sa vanda flori la crangasi pentru a avea bani de paine si cum altii de 30 de ani stau cu o mana intinsa si cu cealalta in buzunarele altora.
Abonați-vă la:
Postare comentarii (Atom)

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu