luni, 7 mai 2012

nu imi mai vorbeste

Foaia asta alba nu imi mai vorbeste.
Inainte era mult mai usor, luam o foaie de hartie , o imbracam in creion iar cand era complet acoperita , eu eram complet dezbracata...exact ca atunci cand lasi apa sa curga asteptand sa te simti curat .
Un creion si o bucata de fartie pot curata ceea ce nici spumantul de baie nu poate .
Iti pot spala gandul .
Iar daca reusesti sa faci asta atunci chiar esti curat.
Nu am mai simtit de mult asta , am stat aproape o saptamana fara sa scriu nimic .
Imi aparea foaia in fata dar imi lipsea creionul , apoi  aveam creionul dar imi lipsea foaia , iar cand le aveam pe amandoua nu  mi le mai doream, nu mai voiam sa imi curatesc gandul , voiam sa-l las sa se umple de dispret pentru ca apoi sa scot tot afara .
Acum nu scriu , doar ma gandesc la ultimele zile iar cand vreau sa povestesc ceva parca nu vrea sa apara negru pe alb , parca isi doreste sa ramana doar acolo in gand si sa nu-l elibereze .
Din cauza asta am si spus ca nu scriu , scrisul te elibereaza iar atunci cand nu simti asta , inseamna ca pur si simplu nu ai scris.


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu